16 Ekim 2010 Cumartesi

100 Yılın En Yalan Altyapı Projesi

Denizli Belediyesi üç senedir yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon ile alakalı bir altyapı yatırımına ve yapımına başlamıştır. Ayrıntıları aşağıdaki gibidir;

“Oy için değil, İnsan için Yola Çıktık”

Şimdiye kadar seçilenlerin tam tersine altyapıya cila değil, neşter vurduk. Cumhuriyetin kuruluşundan, 2004 yılına kadar yapılan altyapıdan daha fazlasını 3 yılda yaptık. Bu süre içerisinde 5.2 milyon YTL (20 KM) içme suyuna, 13,5 Milyon YTL (82 KM) Kanalizasyona, 15.5 Milyon YTL (24 KM) yağmursuyu drenaj kanallarına harcadık. Toplamda 34,2 Milyon Dolar altyapı harcamasını 3 yılda gerçekleştirdik. Bu süre içerisinde harcanan para ile 105 bin metreküp beton ve 10 bin 500 ton demirle yerüstüne 3000 konut yapabilirdik. Ama yağmurda yollar kapanır, evleri de su basardı.

Asıl altyapı çalışması ise 2007 sonunda devreye sokacağız. Şimdiye kadar hiç kimse oy kaygısıyla altyapıya kazma vuramadı. Ama biz oy kaygısı yaşamadan, bu adımı atacağız. Dünya bankasından alınan 30 Milyon Euro’yu kullanılarak, Denizli’nin kanayan yarası durumuna gelen içmesuyu ve kanalizasyon şebekesinin temeli atılacak. 2009 yılına kadar ise 100 Milyon YTL’lik altyapı yatırımı tamamlanacak. Denizli’nin 50 yıllık geleceğinden altyapı kelimesini sileceğiz. Kaynak: http://goo.gl/61yC


Diye duyurusu yapıldı ve çok büyük iş yaptıklarının altını defalarca çizerek sözleri projelerinin boyutunu aştı.

Fakat daha dün ak ile kara ve it iziyle at izi bir birinden ayrıldı. Projenin günlerce bittiğinin duyurusunu billboardlarda ve gazetelerde yazıldı. Fakat Dün yağan sağnak yağmur sonrası şemsiyeyle 200 metre yol gittim geldim sadece 2 kez karşıya geçtim bir donumun ıslanmadığı kaldı.

Bu nasıl yağmur suyu projesidir ki sokaklar ve caddelerde halen 5 cm su toplanıyor.

Altyapı yapmak demek boruları döşemekten mi ibarettir ?

Yolları yamayarak dengesiz bir yüzey oluşturarak çukurlar ve göletler oluşmaması için neden önlem alınmıyor yada bu konular hesaplanmıyor?

Projenin planları yapılırken "boruları döşeriz döşediğimiz yere yama yaparız geçeriz" diye eksik ve vatandaşı düşünmeden imzaları mı attınız?

Üç senedir zaten rezillikler içinde yollarda yürüyoruz sayın belediye başkanı makam aracından insin de yağmur sonrası sokaklarda bir yürüsün bakalım ayakkabı ve pantolonu ne duruma gelecek. Siz insansınız da biz domuz muyuz? Çamur ve su deryasında yüzelim.

Üç senedir proje bittikten sonra alt yapı sonrası düzgün bir biçimde asfalt dökümü yapılacağı konusunda teminat vermemiş miydiniz? Bu teminatlar YİNE Sözde mi kaldı?

Anlaşılıyor ki projeler ne kadar büyük olursa olsun amaç vatandaşın gözünü boyamaktan ibaret. Mühendislik ve teknik konularda eksiklikler umursanmıyor. Vatandaş nasılsa cahil bu teknik konuları umursamaz.

Vatandaş çamur deryasında yüzerken makam arabalarınızdan vatandaşın halini elbet anlamazsınız.

Demokrasi güçlendikçe sizden bunların hesabı elbet sorulacak sadece yolsuzluklar için değil yaptığınız yanlış projeler için dahi yargılanacaksınız... O günleri iple çekiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder